Co je to Výloha roku?

Je to unikátní akce, kterou vymyslely dvě designérky v Brně. Jde o lokální projekt, který chce růst mezi městy i do zahraničí. Jádrem akce je propojení lokálních obchodníků se špičkovými designéry za účelem nové originální propagace. Soutěž nemá obdoby, protože všechny soutěžní práce vznikají přímo v rámci akce, navíc pod dohledem veřejnosti. Cílem je dodat novou energii podnikání a dostat kvalitní design do ulic jako běžnou věc přístupnou všem.

Jak to funguje?

  • Všichni designéři i obchody jsou kurátorsky vybraní
  • Designéři jsou vybrání v otevřené výzvě OPEN CALL a jde o špičkové profesionály a studia z celé republiky. Nikdo z autorů se akcí neuživí, naopak do výstupů často investují více energie, než dostanou zaplacené.
  • Obchody vybíráme jako lokální podnikatele a rodinné firmy, které město obohacují a nabízí zajímavé produkty. Tyto obchodníky propojíme s designéry, abychom jim zajistili originální instalaci na míru a co nejlépe zviditelnili jejich příběh v online světě.
  • Obchody a designéry propojujeme tak, aby obchodník dostal to nejlepší od nadšeného designéra. Designér zase bude pracovat pro obchodníka, jehož podnikání mu dává smysl. 
  • Soutěžní práce vznikají přímo v rámci soutěže a celý proces se dokumentuje a prezentuje veřejně. Jde o dobrou reklamu pro obchodníka a obrovský tlak a zodpovědnost pro designéra.
  • Součástí je úvodní vycházka po obchodech, veřejné a odborné hlasování a závěrečný večer s prezentacemi designérů.

 

Vyloha_roku_2020_Karat_klenoty_Lexova_Smetana_11
DSCF6882
Vyloha_roku_2020_Karat_klenoty_schuzky-1
Vyloha_roku_2020_Budoar_Natalie_Navratilova_Natalie_Constantinova_07
Vyloha_roku_2020_MRFOX_ZKRAT_01
Vyloha_roku_2020_Kopi_Luwak_Huy_Pham_Filip_Krampla_06
12
70088585_230714914520422_2696893747085443072_n
DSC4366-kopie
DSC4434-kopie
DSC4703-kopie
DSC4460-kopie
DSC4621-kopie
DSC4780-kopie

Projekt vznikl v Brně jako nápad grafické designérky Veroniky Rút Fullerové a architektky Alexandry Georgescu. Jde o kulturní akci, která podporuje lokální byznys.

"Spolupráce byznysu a kreativních odvětví bývá buď podceňovaná nebo plná obav a otazníků. Proto chceme ukázat, jak to v praxi může dobře zafungovat. Chceme motivovat obchodníky, aby s kreativními obory spolupracovali a navnadit designéry, aby lokální obchody vnímali jako prestižní pole pro seberealizaci. Veřejnosti chceme představit to, jak design vzniká a ukázat, že kvalitní design má být součástí každodenního života ve městě. 

Soutěže, které oceňují design obvykle hodnotí jen hotové realizace a příliš neřeší proces tvorby. Naše akce je unikátní v tom, že všechny práce vznikají přímo v rámci soutěže a celý proces se dokumentuje a prezentuje veřejně. Jde o dobrou reklamu pro obchodníka a obrovský tlak a zodpovědnost pro designéra." 

 – Veronika Rút

132655626_240256460864134_8408751274712949381_n

NÁŠ TÝM:
David Korsa fotí, Petr Novák natáčí videa, Anna Roháčová se stará o social media, Veronika a Alex fungují jako kurátorky obchodů a designérů. Veronika se stará o celou koncepci, maily, tabulky a fungování akce od schůzek po zatloukání hřebíků, když je to potřeba. Celý tým funguje na dobrovolnické bázi a symbolických finančních odměnách. Jestli se chcete zapojit, napište nám!
 

2019

První testovací ročník proběhl během Brno Design Days za účasti 8 obchodů a 8 desingérů. Vše o loňském ročníku je tady. Projekt by nikdy nevznikl bez finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje. Zvláštní poděkování patří Odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna (Kreativní Brno). Díky směřují i k Moravské galerii, která darovala publikace jako dárek pro každého ze zúčastněných designérů.  

2020

V roce 2020 se akce plně osamostatnila, byl založen spolek a sociální média. Přípravy začaly na jaře navzdory pandemii a na podzim proběhla vycházka, veřejné hlasování i verdikt odborné poroty. Vyhlášení proběhlo komorně za přísných bezpečnostních podmínek bez účasti veřejnosti. Všechny podrobnosti najdete tady.
 

2021

V únoru 2021 jsme se rozhodli další ročník posunout kvůli hrozbě dalšího lockdownu. V roce 2020 nás neustálé změny nařízení stály spoustu nervů a způsobily šrámy na zdraví, proto jsme se rozhodli neriskovat a počkat na vývoj.
 

2022

Na jaře 2022 plánujeme soutěž rozšířit a představit více přehlídek a přizvat další město. Chceme i slavnostní závěrečné vyhlášení v centru Brna s afterparty. 

Jestli chcete zapojit svoje město, neváhejte a napište nám! 

Akce se koná za podpory Kreativního Brna (Magistrátu města Brna), ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně a Retailoko. Děkujeme za podporu městské části Brno-střed, Unii grafického designu a organizaci CZECHDESIGN. Akce se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.

06Datový-zdroj-1
06Datový-zdroj-1-kopie
unnamed
05Datový-zdroj-1
06Datový-zdroj-4

Sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu a nic vám neunikne!